سود وام جدید نهضت ملی مسکن چقدر است؟

در حالی شورای‌عالی مسکن وام نهضت ملی مسکن را به ۸۰۰ میلیون تومان افزایش داده است که سود این تسهیلات در دوره بازپرداخت ۲۰ ساله بیش از ۲.۱ میلیارد تومان خواهد بود. تسنیم: در حالی شورای‌عالی مسکن وا

سود وام جدید نهضت ملی مسکن چقدر است؟ در حالی شورای‌عالی مسکن وام نهضت ملی مسکن را به ۸۰۰ میلیون تومان افزایش داده است که سود این تسهیلات در دوره بازپرداخت ۲۰ ساله بیش از ۲.۱ میلیارد تومان خواهد بود.


تسنیم: در حالی شورای‌عالی مسکن وام نهضت ملی مسکن را به ۸۰۰ میلیون تومان افزایش داده است که سود این تسهیلات در دوره بازپرداخت ۲۰ ساله بیش از ۲.۱ میلیارد تومان خواهد بود.

چهارشنبه هفته گذشته در هجدهمین جلسه شورای‌عالی مسکن با افزایش سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن در شهر‌ها به ۸۰۰ میلیون تومان موافقت شد، بر این اساس متقاضیان طرح مذکور می‌توانند پس از تصویب هیئت عالی بانک مرکزی و ابلاغ آن تا سقف ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند.

پیش از این دولت سیزدهم سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن را در سراسر کشور ۵۵۰ میلیون تومان تعیین کرده بود. اردیبهشت ماه سال قبل شورای سابق پول و اعتبار پس از بررسی نامه شماره ۲۴۳۹۳ مورخ ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ با موضوع مصوبه ششمین جلسه شورای‌عالی مسکن، سقف فردی تسهیلات پروژه‌های حمایتی مسکن موضوع ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن را معادل ۵۵۰ میلیون تومان در تمامی شهر‌های کشور به‌صورت یکسان تعیین کرد.

به گزارش تسنیم، در ابتدا اعلام شد بازپرداخت وام ۵۵۰ میلیون تومانی به‌صورت پلکانی خواهد بود، در این صورت متقاضیان بایستی در یک دوره ۲۰ ساله برای وام ۵۵۰ میلیون تومانی ۲ میلیارد و ۳۷۲ میلیون و ۴۵۵ هزار تومان پرداخت می‌کردند، از این رقم حدود یک میلیارد و ۸۲۲ میلیون تومان سود تسهیلات بود.

دی‌ماه سال گذشته و پس از انتقاد‌ها به اقساط بالای این وام، مدیرعامل صندوق ملی مسکن از کاهش اقساط ماهانه وام نهضت ملی مسکن به ۵ میلیون تومان خبر داد.

محمدرضا مهدیار اسماعیلی افزود: قرار بر این شده است که اقساط وام نهضت ملی مسکن پلکانی شود؛ در این صورت وام‌گیرنده در ماه‌ها و سال‌های ابتدای دوره بازپرداخت تحت فشار ـ اقساط بالا ـ قرار نمی‌گیرد، بر این اساس در دو سال ابتدایی بازپرداخت، اقساط حداکثر ماهانه ۵ میلیون تومان است تا در توان متقاضیان نهضت ملی مسکن باشد. پس از دو سال نیز، اقساط به‌صورت پلکانی دریافت خواهد شد.

گفتنی است، همان‌گونه که اشاره شد در آخرین جلسه شورای‌عالی مسکن به‌ریاست محمد مخبر سرپرست ریاست‌جمهوری وام ۸۰۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن مصوب شد. با اجرایی شدن این مصوبه اقساط وام در دوره ۲۰ ساله و بازپرداخت ساده ماهانه حدود ۱۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان خواهد بود.

کل بازپرداخت وام مذکور نیز حدود ۳ میلیارد تومان خواهد بود. در پایان قسط دویست و چهلم (ماه ۱۲ سال بیستم) متقاضی ۲ میلیارد و ۱۶۳ میلیون و ۱۵۸ هزار تومان سود تسهیلات را پرداخت کرده است.منبع : پايگاه خبري تحليلي انتخاب