حکم تتلو چه خواهد بود؟

طرفدارانش در هفته‌های گذشته برای او کمپین دعا و حمایت برگزار کرده‌اند. تقریبا هیچ‌چیز درباره سرنوشت او قابل پیش‌بینی نیست. به‌هر‌حال روز گذشته او برای ادای آخرین دفاعیات به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلام

حکم تتلو چه خواهد بود؟ طرفدارانش در هفته‌های گذشته برای او کمپین دعا و حمایت برگزار کرده‌اند. تقریبا هیچ‌چیز درباره سرنوشت او قابل پیش‌بینی نیست. به‌هر‌حال روز گذشته او برای ادای آخرین دفاعیات به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی احضار شد تا در حضور وکیل و خانواده‌اش برای بخشش تلاش کند. اما حکم او چه خواهد بود؟ برخی معتقدند اشد مجازات و برخی می‌گویند حکم تنبیهی و اصلاحی. هرچه هست، به‌زودی مشخص خواهد شد دادگاه انقلاب برای تتلو چه تصمیمی خواهد گرفت. اما بر اساس نظر کاربران شبکه‌های اجتماعی، انتشار خبر‌های مختلف از تتلو و جزئیاتی از روند دادگاه نشان می‌دهد احتمال صدور حکم بسیار سنگین بعید باشد و تتلو با تحمل حبس نه‌چندان بلندمدت، اقدامات جبرانی و اثبات اصلاح روبه‌رو باشد.


دنیای اقتصاد: انتشار خبرها از تتلو در دادگاه و تصاویرش با آن تتوهای منحصربه‌فرد، واکنش‌های بسیاری برانگیخته است. برخی معتقدند او اصلاح‌ناپذیر است و برخی دیگر می‌گویند باید به او فرصت جبران داد. طرفدارانش در هفته‌های گذشته برای او کمپین دعا و حمایت برگزار کرده‌اند. تقریبا هیچ‌چیز درباره سرنوشت او قابل پیش‌بینی نیست. به‌هر‌حال روز گذشته او برای ادای آخرین دفاعیات به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی احضار شد تا در حضور وکیل و خانواده‌اش برای بخشش تلاش کند. اما حکم او چه خواهد بود؟ برخی معتقدند اشد مجازات و برخی می‌گویند حکم تنبیهی و اصلاحی. هرچه هست، به‌زودی مشخص خواهد شد دادگاه انقلاب برای تتلو چه تصمیمی خواهد گرفت. اما بر اساس نظر کاربران شبکه‌‌های اجتماعی،‌ انتشار خبرهای مختلف از تتلو و جزئیاتی از روند دادگاه نشان می‌دهد احتمال صدور حکم بسیار سنگین بعید باشد و تتلو با تحمل حبس نه‌چندان بلندمدت، اقدامات جبرانی و اثبات اصلاح روبه‌رو باشد.

جزئیات دادگاه

در ابتدای جلسه قاضی حجت‌الاسلام والمسلمین افشاری،‌ رئیس دادگاه، اتهامات را به امیرحسین مقصودلو تفهیم کرد و به متهم گفت در این جلسه آخرین دفاعیات خود را بیان کند. پس از تفهیم اتهام متهم، نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت. نماینده دادستان خطاب به متهم گفت: بیشتر مخاطبان شما جوانان و نوجوانان بودند و تحت‌تاثیر موادمخدری که مصرف می‌کردید و آن را ترویج می‌کردید، قرار می‌گرفتند. متهم پاسخ داد: قصدم ترویج موادمخدر نبود، می‌خواستم برای کسانی که آلوده به مشروبات الکی و مواد مخدر هستند جایگزین گیاهی معرفی کنم تا ضرر کمتری داشته باشد که این اشتباه بوده و اشتباهم را می‌پذیرم. تتلو سپس در پاسخ به سوال نماینده دادستان که چرا صفحه اینستاگرام شما بسته شد، گفت: در یک استوری اینستاگرام از خانم‌های ۱۵ تا ۲۰ سال برای ساخت ویدئوی یکی از آهنگ‌ها دعوت شد که طبق قانون اروپا این موضوع را کودک‌آزادی تلقی کردند و صفحه را بستند.

متهم در دفاعیات خود مجددا اعلام کرد: قطعا اشتباهاتی داشتم و خیلی از رفتار‌های من اشتباه بوده است. به خاطر اشتباهاتی که داشتم معذرت‌خواهی می‌کنم. قاضی افشاری خطاب به متهم گفت: چه تضمینی است که اشتباهات شما مجددا تکرار نشود؟ شما در گذشته هم ابراز پشیمانی کردید، ولی مجدد به کار خود ادامه دادید. متهم پاسخ داد: آموزش مناسبی ندیدم و اشتباه کردم. پس از اخذ دفاعیات متهم، نماینده دادستان اعلام کرد با توجه به کیفرخواست صادره، مستندات موجود در پرونده و اظهارات متهم، تقاضای رسیدگی و صدور حکم عادلانه را دارم. قابل ذکر است در بخش دیگری از آخرین جلسه برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهامات امیرحسین مقصودلو، وکیل متهم در جایگاه قرار گرفت و اظهار کرد: طبق صحبت‌‎هایی که با متهم داشتم تاکید کرده که می‌خواهد به جوان‌ها و نوجوان‌ها بگوید من تا آخر این راه را رفته‌ام، چیزی در پایان راهی که من رفتم نبوده است، شما اشتباه من را نکنید.

وکیل متهم ادامه داد: دولت‌های متخاصم برای استفاده ابزاری از امثال امیرحسین مقصودلو فرش قرمز پهن کرده‌اند. متهم در اظهارات خود بیان کرده است که قصدی جهت تحقق نتیجه و انجام فعالیت تبلیغی یا ایجاد خلل در امنیت داخلی کشور نداشته و عنصر معنوی جرم قابل احراز نیست. وکیل تتلو درباره تبلیغ سایت‌های شرط‌بندی از سوی موکل خود بیان کرد: متهم پس از تبلیغ سایت شرط‌بندی وقتی متوجه می‌شود افراد از این مسیر متضرر می‌شوند، بلافاصله موضع خود را تغییر می‌دهد. وکیل در پایان از قاضی تقاضا کرد حکمی عادلانه و قانونی در خصوص موکلش صادر شود. پس از اظهارات وکیل و اخذ دفاعیات متهم، قاضی افشاری گفت: با توجه به اخذ آخرین دفاع و پایان رسیدگی به اتهامات امیرحسین مقصودلو، پایان جلسه رسیدگی را اعلام می‌کنم و در موعد قانونی رای صادر خواهد شد.


منبع : پايگاه خبري تحليلي انتخاب