النور کاپولا، فیلمساز و همسر فرانسیس کاپولا درگذشت

«النور کاپولا» فیلمساز آمریکایی که برای ساخت مستندی درباره ساخت فیلم معروف «اینک آخرالزمان» ساخته همسرش «فرانسیس فورد کاپولا» شناخته می‌شود در ۸۷ سالگی درگذشت. ایسنا: «النور کاپولا» فیلمساز آمریک

النور کاپولا، فیلمساز و همسر فرانسیس کاپولا درگذشت «النور کاپولا» فیلمساز آمریکایی که برای ساخت مستندی درباره ساخت فیلم معروف «اینک آخرالزمان» ساخته همسرش «فرانسیس فورد کاپولا» شناخته می‌شود در ۸۷ سالگی درگذشت.


ایسنا: «النور کاپولا» فیلمساز آمریکایی که برای ساخت مستندی درباره ساخت فیلم معروف «اینک آخرالزمان» ساخته همسرش «فرانسیس فورد کاپولا» شناخته می‌شود در ۸۷ سالگی درگذشت.

«النور کاپولا» فیلمساز آمریکایی که برای ساخت مستند برنده جایزه امی «قلب‌های تاریکی: آخرالزمان یک فیلمساز» درباره فرآیند دشوار ۲۳۸ روزه ساخت فیلم سینمایی «اینک آخرالزمان» ساخته همسرش «فرانسیس فورد کاپولا» شناخته می‌شود، در خانه خود در کالیفرنیا درگذشت.

مرگ «کاپولا» در بیانیه‌ای از سوی خانواده او به آسوشیتدپرس تایید شد.

النور کاپولا که شریک خلاق مادام العمر همسرش فرانسیس بود، در طول ساخت فیلم سینمایی «اکنون آخرالزمان» درباره جنگ ویتنام، فیلمسازی را آغاز کرد. مستند ساخته «النور کاپولا» به داستان ساخت این فیلم «این آخرالزمان» می‌پردازد که فیلمبرداری آن قرا بود طی مدت پنج ماه در فیلیپین انجام شود اما به دلیل مجموعه از مشکلات و چالش‌ها از جمله جایگزینی ستاره فیلم «هاروی کیتل» با «مارتین شین»، بروز طوفان‌های ویرانگر در لوکیشن فیلمبرداری و بستری شدن «مارتین شین» در فرآیند ساخت فیلم در بیمارستان به دلیل حمله قلبی، دوبرابر بیشتر طول کشید.

فیلمی که «النور کاپولا» در پشت صحنه فیلمبرداری کرد به مستند «قلب تاریکی: آخرالزمان یک فیلمساز» در سال ۱۹۹۱ تبدیل شد که ۱۲ سال پس از «اکنون آخرالزمان» در نهایت به سینماها راه یافت و هشت نامزدی اسکار را دریافت کرد و جایزه امی و نامزدی جوایز انجمن کارگردان آمریکا را دریافت کرد.

او در سال ۲۰۱۷ در مصاحبه‌ای با ددلاین عنوان کرده بود: «آغاز ایده ساخت این فیلم برای من مطمئنا مستندسازی درباره فیلم «اینک آخرالزمان» بود. من در اوایل دهه ۷۰ چند فیلم هنری کوچک ساخته بودم، اما وقتی دوربین را در فیلیپین در دست گرفتم، مجذوب سینما شدم و بنابراین مستندهای مختلفی ساختم، زیرا همیشه عاشق فیلمبرداری بودم».

کاپولا بعداً اولین فیلم داستانی خود را با نام «پاریس می‌تواند صبر کند» را نویسندگی و کارگردانی کرد، داستانی عاشقانه با بازی «دایان لین»، «الک بالدوین» و «آرنو ویار» که برای نخستین بار در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو در سال ۲۰۱۶ به نمایش درآمد. دومین فیلم او نیز با عنوان مجموعه درام «عشق عشق است» در سال ۲۰۲۰ ساخته شد.

«النور کاپولا» که در ۴ می ۱۹۳۶ در لس آنجلس به دنیا آمد، قبل از فارغ التحصیلی از دانشگاه کالیفرنیا در رشته طراحی کاربردی، در هانتینگتون بیچ بزرگ شد. او زمانی که به عنوان دستیار کارگردان هنری در فیلم «زوال عقل ۱۳» کار می‌کرد، با همسرش «فرانسیس فورد کاپولا» آشنا شد که ساخت اولین فیلم بلند خود را تجربه می‌کرد. این دو، در سال ۱۹۶۳ ازدواج کردند و دارای سه فرزند به نام جیان کارلو سوفیا (کارگردان) و رومن کاپولا (نویسنده و تهیه کننده) هستند که فرزند بزرگ آنها جیان کارلو در سال ۱۹۸۶ در اثر یک سانحه در سن ۲۲ سالگی درگذشت.منبع : پايگاه خبري تحليلي انتخاب